Üdvözöljük megújult weboldalunkon!
SAJTÓKÖZLEMÉNY
Budapest, 2023. március 23.
A legtöbben gyermekek fejlődésére és gyógyítására vagy állatmenhelyeknek ajánlják fel adójuk 1 százalékát. Az szja 1+1%-áról idén egészen május 22-éig lehet rendelkezni. A felajánlás csak néhány percet vesz igénybe, a támogatott szervezeteknek pedig óriási segítséget jelentenek ezek az adóforintok.
A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) az szja-bevallás webes felületének kezdőoldalán is feltünteti a rendelkezés lehetőségét az adó 1+1 százalékáról azért, hogy minél többen a lehető legegyszerűbben támogathassanak civil szervezetet, vallási közösséget vagy a Nemzeti Tehetség Programot.
A rendelkezőnyilatkozat elektronikusan, illetve papíralapon postán vagy személyesen is benyújtható a NAV-hoz, akár a bevallás részeként, akár önálló nyilatkozatként is a „22EGYSZA” lapon május 22-éig. Az szja 1+1 százalékáról rendelkezni legegyszerűbben ügyfélkapus hozzáféréssel a NAV webes kitöltőprogramjával lehet.
Ahogy a korábbi években, a munkáltatók továbbra is összegyűjthetik a munkavállalóik 1+1 százalékos nyilatkozatát. Így legkésőbb 2023. május 10-éig lezárt borítékban kell átadni a munkáltatónak a nyilatkozatot. A lezárt boríték ragasztott felületét a munkavállalónak saját kezűleg kell aláírnia. A munkáltatónak a nyilatkozatot tartalmazó borítékot sértetlen állapotban, kísérőjegyzékkel együtt, zárt csomagban 2023. május 22-éig kell eljuttatnia a NAV-hoz.
Felajánlásokat kizárólag azok a civilszervezetek kaphatnak, amelyek korábban regisztráltak a NAV-nál, valamint a technikai számmal rendelkező vallási közösségek és a kiemelt költségvetési előirányzat. A NAV honlapján valamennyi lehetséges kedvezményezett megtalálható.
A vallási közösségek és a kiemelt költségvetési előirányzat technikai számára szóló, formailag érvényes nyilatkozatot a NAV mindaddig automatikusan figyelembe veszi, amíg a felajánló újabb nyilatkozattal nem jelöl meg egy másik technikai számmal rendelkező kedvezményezettet, vagy a korábbi nyilatkozatát nem vonja vissza. A civil kedvezményezett számára viszont – a korábbi évekhez hasonlóan – továbbra is évente kell megtenni a felajánlást.
SAJTÓKÖZLEMÉNY
Budapest, 2023. március 23.
A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) a nemzetközi futárszolgálatok forgalmában egyre többször talál bizonyos típusú, a dohányzás helyettesítésére szánt nikotintartalmú termékeket. Ezeket többen is interneten, külföldről rendelik meg. Az ilyen termék, a „snüssz” dohánygyártmánynak minősül, ezért magánszemélyként internetről rendelni illegális.
A füst nélküli dohány- és dohányzást helyettesítő nikotintartalmú termékek, közismert összefoglaló néven a „snüssz” használatáról – annak egészségkárosító hatása ellenére – vannak, akik nem tudnak lemondani. A NAV Repülőtéri Igazgatóságán a nemzetközi futárszolgálatok áruforgalmából egyre több ilyen terméket foglalnak le. Ezeket jellemzően magánszemélyek rendelik interneten Svédországból és Csehországból. A megrendelők nem értik, a NAV miért foglalja le az árut, miért nem kaphatják meg az uniós tagállamból rendelt terméket, hiszen a feladónak az adót is megfizették.
A lefoglalás oka az, hogy a füst nélküli dohánytermékek és a dohányzást helyettesítő nikotintartalmú termékek hazánkban dohánygyártmánynak és ezzel együtt adóköteles jövedéki terméknek minősülnek csakúgy, mint az elektromos cigarettákba való töltőfolyadék nikotin tartalomtól függetlenül. Az ilyen termékek tagállamok közti szállításához és belföldi forgalmazásához is engedély kell.
Magánszemély belföldön csak nemzeti dohányboltban szerezhet be dohánygyártmányt, azaz „snüsszt” is. Internetről rendelni belföldről és külföldről egyaránt illegális. Ez a tevékenység csak jövedéki engedéllyel végezhető.
Ilyen termékeket magánszemély külföldről csak saját magának hozhat be, és ilyenkor is csak a jogszabályban meghatározott, nem kereskedelmi mennyiséget. Rendelni illegális!
Röviden összefoglalva, aki interneten rendel és szállíttat belföldre dohányzást helyettesítő nikotintartalmú terméket, vagy egyéb dohánygyártmányt, az jövedéki törvénysértést követ el. Ez a rendelt termék lefoglalásával, elkobzásával, megsemmisítésével jár, és az ügyben jövedéki bírságot is kiszabnak, ez a lefoglalt termék mennyiségétől függően több tízezer forinttól akár a százezer forintot meghaladó összeget is elérheti.
SAJTÓKÖZLEMÉNY
Budapest, 2023. március 17.
A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) folyamatosan értékeli az online számlaadatokat. Az elemzőknek így tűnt fel egy pálinkafőző berendezés számlája, ahol a feltüntetett vételár még egy laikus számára is gyanúsan magas volt.
A gyanú a vevő ellenőrzésekor beigazolódott: a telephelyén bemutatott ugyan egy pálinkafőzőt, de ez nem a számlán szereplő szerkezet volt.
A számlán feltüntetett berendezést mégis azonosítani tudták az ellenőrök. A beszerzett adatok, és egy korábbi vizsgálat fényképfelvételei alapján ugyanis kiderült, hogy a számlázott pálinkafőzőt és a beszerzés után levont áfát a NAV korábban, egy másik vállalkozásnál már ellenőrizte.
A NAV 2 696 000 forint adókülönbözetet állapított meg. Ezt az adózó megfizette, és lemondott fellebbezési jogáról is, ezért nem a kiszabott 200 százalékos adóbírságot, hanem ennek felét, azaz további 2 696 000 forintot kellett még befizetnie.
SAJTÓKÖZLEMÉNY
Budapest, 2023. március 16.
A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) az idén több mint 5,6 millió adózónak készítette el az szja-bevallási tervezetét. Az adóbevalláshoz segítséget kapnak az egyéni vállalkozók, őstermelők, áfás magánszemélyek is.
A rendszer évek óta sikeresen betölti ezt a szerepet, egyúttal a digitalizáció elterjedéséről is érdekes adattal szolgál: a NAV információi szerint jelenleg már több mint 5,2 millióan rendelkeznek elektronikus tárhellyel.
A tervezeteket az eSZJA-portálon a KAÜ-azonosítóval (ügyfélkapu, elektronikus személyi igazolvány, telefonos azonosítás, arcképes azonosítás) rendelkezők számítógépen, de akár okostelefonon vagy tableten is megtekinthetik, és ha szükséges, szerkeszthetik is az szja-bevallás tervezetét. Aki egyetért a dokumentum adataival, annak nincs további teendője, május 22-ei hatállyal a tervezet a kiajánlott adatokkal érvényes szja-bevallássá válik.
Az szja szerint adózó egyéni vállalkozóknak, a mezőgazdasági őstermelőknek, és az áfafizetésre kötelezetteknek a tevékenységükből származó jövedelmi, illetve az adóhivatali nyilvántartásokban nem szereplő adatokkal kell kiegészíteniük bevallási tervezetüket. Az ő esetükben továbbra is önállóan kell benyújtani a bevallást, hiszen a számukra készített tervezetek nem válnak automatikusan bevallássá, de segítségül szolgálnak annak elkészítéséhez.
Akinek nincs KAÜ-azonosítója és kérte a tervezet postázását, annak a NAV május 2-áig a tervezet mellett az 1+1 százalékos rendelkezőnyilatkozatot is megküldi.
SAJTÓKÖZLEMÉNY
Budapest, 2023. március 14.
Közel másfélmillió forint adókülönbözetet állapított meg a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) egy fuvarozást és targoncabérlést végző vállalkozásnál. A céget a partnerek számlaadat-szolgáltatása buktatta le.
A társaság több vállalkozástól fogadott be fuvarozást és targoncabérlést tartalmazó készpénzes számlákat. Ezeket azonban a kiállító partnerek egyike sem szerepeltette saját online adatszolgáltatásában.
Az ellenőrzéskor kiderült, hogy az érintett vállalkozások közül egyik sem állított ki ilyen számlákat a befogadó kft.-nek, nem ismerték, és nem is álltak kapcsolatban a társasággal. A targoncabérlésről befogadott számlákon cégnyilvántartásban nem szereplő társaságot is feltüntettek, valótlan adószámot megadva.
Mivel ezek nem voltak hiteles bizonylatok, a NAV a számlák áfatartalmát sem fogadta el levonható adóként. Az ellenőrök végül közel másfélmillió forint adókülönbözetet állapítottak meg. A vállalkozás elfogadta a megállapítást, megfizette az adókülönbözetet, a kiszabott adóbírságot és késedelmi pótlékot is.
SAJTÓKÖZLEMÉNY
Budapest, 2023. március 9.
Már évek óta külön kérés nélkül készíti el a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) több millió ember személyijövedelemadó-bevallási tervezetét. A folyamat automatikus, nem kell a kedvezményekre jogosító vagy a munkáltatói, kifizetői igazolásokat beküldeni a NAV-hoz, azt az adózónak kell megőriznie az öt éves elévülési idő végéig.
Bárki, aki KAÜ-azonosítóval (ügyfélkapu, elektronikus személyi igazolvány, telefonos azonosítás, arcképes azonosítás) rendelkezik, március 15-étől megnézheti saját adóbevallási tervezetét az eSZJA-oldalon.
A KAÜ-azonosítók közül ügyfélkaput nyitni bármelyik okmányirodában, kormányablakban lehet, akár előzetes időpontfoglalással pedig a NAV ügyfélszolgálatain is elérhető a szolgáltatás. Az arcképes azonosítás az elektronikus személyi igazolvánnyal online regisztráció után érhető el.
Akinek nincs KAÜ-azonosítója, március 16-áig, adóazonosító jele és születési dátuma megadásával többféle módon is kérheti a tervezet postázását:
Aki telefonon vagy személyesen szeretne segítséget kérni a NAV-tól a bevallása elkészítéséhez, annak ehhez szüksége lesz a munkáltatói, kifizetői és a kedvezményekről szóló igazolásaira.
SAJTÓKÖZLEMÉNY
Budapest, 2023. március 8.
Mozgalmas napja volt a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) Heves megyei ellenőreinek a közelmúltban Nógrád vármegyében. A mintegy huszonhétmilliós hamis órákon át a feketemunkásokig és nyugta nélküli vendéglátásig, sok minden belefért egy napba.
Egy közösségimédia-csatorna több zárt csoportjában is húsz- és negyvenezer forintért árult „Rolex” és „Hublot” márkájú karórákat egy férfi. A NAV revizorai inkognitóban megállapodtak vele, hogy megnézik az órákat. Lehetségesnek tűnt, hogy az eladó iparjogvédelmi jogokat sért és hogy atrocitás is érheti az ellenőröket, ezért a hivatal Bevetési Igazgatóságának (BEVIG) pénzügyőrei is részt vettek az akcióban.
A találkozás – többszöri helyszín módosítás után – az eladó lakásán volt, ahol a férfi három karórát mutatott a „vevőjelölteknek”. A revizorok kiválasztották a terméket, és a kért összeget, húszezer forintot is átadták, de a vásárlásról semmilyen bizonylatot, számlát nem kaptak. Ezután bemutatkoztak, és a BEVIG járőrei is megjelentek a helyszínen. Átvizsgálták a helyiségeket, összesen öt „Rolex” és egy „Hublot” feliratú, silány kidolgozású és hiányos jelölésű férfi karórát találtak. A több mint hatvanhétezer euró, azaz csaknem huszonhétmillió forintot érő hamisítványokat lefoglalták. Ezenfelül kiderült az is, hogy az eladó adószám nélkül értékesít. A férfi elmondta, hogy munkaviszonyban áll, körülbelül egy éve kezdte árulni az órákat, a bevételt keresetkiegészítésnek szánta. A lakásban 2,5 liter adójegy nélküli, ismeretlen alkoholterméket is találtak, ezt szintén lefoglalták. Az eladóra a sorozatos szabálytalanságok miatt mulasztási bírságot szabtak ki.
A NAV-ellenőrök napja azonban nem csak ezzel telt, az akció előtt és után sem unatkoztak. Míg a megbeszélt első találkozási helyen az eladóra vártak, a közeli építkezésen dolgozók ellenőrzésekor kiderült, hogy a munkáltató többeket is bejelentés nélkül foglalkoztatott. A visszaúton pedig egy próbavásárlást végeztek egy vendéglátóhelyen, ahol sem számlát, sem más, hivatalos bizonylatot nem kaptak.
Mind a feketemunkásokat foglalkoztató munkáltató, mind a vendéglátós mulasztási bírságra számíthat.
SAJTÓKÖZLEMÉNY
Budapest, 2023. március 7.
Ha eltűnik egy cég működésének iratanyaga, az nem jelenti azt, hogy a vállalkozás adótartozásai nem érvényesíthetőek.
Egy társaság 7,7 millió forint adó- és egyéb köztartozást halmozott fel. A vállalkozásnál sikertelen volt a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) végrehajtási eljárása, ezért a társasággal szemben felszámolást kezdeményeztek.
Az eljárásban a vezető tisztségviselő nem adta át a cég teljes iratanyagát a felszámolónak, és az is kiderült, hogy a cég működéséről több éve nem készített beszámolót sem. A felszámolási eljárásban sem volt fellelhető a vállalkozás vagyona, így a NAV, mint hitelező nem tudta érvényesíteni igényét a céggel szemben.
A történet azonban nem így végződött: a bíróságon a NAV a társaság tartozásának a vezető tisztségviselőre áthárítását kezdeményezte. A peres eljárásban a volt ügyvezetőnek kellett volna bizonyítania, hogy szabályszerűen járt el a fizetésképtelenség bekövetkezte után, de mivel az iratanyag hiányzott, ezt nem tudta megtenni.
A bíróság az ügyvezetőt a tartozás megfizetésére kötelezte, aki a döntés után ezt részletekben teljesítette.
SAJTÓKÖZLEMÉNY
Budapest, 2023. március 3.
A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) munkatársainak több adatbázis, megannyi információ áll rendelkezésére, hogy kiszűrjék azokat az adózókat, akik magáncélú kiadásaikat vállalkozási költségnek próbálják álcázni, és így akarnak többletbevételhez jutni. Az információk feldolgozása segíti és hatékonnyá teszi az adóhatósági munkát, a kiutalások előtti ellenőrzést.
Egy saját tulajdonú ingatlan bérbeadásával foglalkozó vállalkozás bevallásában több mint 4,5 millió forint áfa kiutalását kérte. A cég nagy értékű úszómedence beszerzéséről, a kialakításához szükséges gépi földmunkáról és a beépítési munkálatokról fogadott be számlákat, vagyis az adólevonási jogot a saját ingatlanján elvégzett beruházás miatt érvényesítette.
A NAV az ellenőrzés során a Google térképadatai, az önkormányzati ingatlaninformációk, és az ingatlan vásárlásakor, az illetékkiszabáshoz készített fényképek alapján arra jutott, hogy a számlákon szereplő munkákat nem a vállalkozás tulajdonában lévő ingatlanon végezték el. A gyanút az elrendelt adóhatósági helyszíni szemle is bizonyította.
A NAV önellenőrzés benyújtására hívta fel az adózót, aki ennek egy órán belül eleget is tett, és az önellenőrzésében már csak működési költségeit tüntette fel a következő időszakra átvihető követelésként.
A revizorok hatékonyan alkalmazták a rendelkezésére álló információhalmazt, így sikerült feltárni a vállalkozás csalárd magatartását és megakadályozni 4,5 millió forint jogosulatlan visszaigénylését.
SAJTÓKÖZLEMÉNY
Budapest, 2023. február 24.
A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) folyamatosan figyeli az online pénztárgépek bevételi adatait, és összeveti az Online Számla rendszer információival és a beadott bevallásokkal is. Így került az ellenőrzési szakterület látókörébe egy élelmiszerboltot működtető egyéni vállalkozó, aki áfabevallásában a kelleténél kevesebb bevételt tüntetett fel, szja- és járulékbevallásait pedig be sem nyújtotta.
Az adózót először levélben tájékoztatták a feltárt eltérésekről, azonban erre nem reagált, és nem pótolta a hiányosságokat sem. Ezután jogkövetési vizsgálat indult.
Az ellenőrzéskor a vállalkozó részben pótolta a hiányzó bevallásokat, de csaknem 2 millió forint összegben még mindig akadtak olyan számlái, melyeket nem vallott be, és a pénztárgépes bevételei is eltértek az áfabevallások adataitól.
A revízió végén, a megkapott NAV-jegyzőkönyv hatására a vállalkozó végül rendbe tette áfabevallásait: a téves összegeket önellenőrzéssel módosította, benyújtotta a hiányzó járulékbevallását és szja-bevallását is.
Összességében majdnem 7,5 millió forint adókötelezettséget vallott be. A más, fennálló tartozásával együtt több mint 10 millió forintos hátralék rendezésére részletfizetési lehetőséget kért és kapott. A részletfizetési szabályoknak eleget téve eddig csaknem 2,5 millió forintot már meg is fizetett.
SAJTÓKÖZLEMÉNY
Budapest, 2023. február 23.
A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) továbbra is kiemelten ellenőrzi az Elf Bart és a hasonló ízesített elektronikus dohánytermékeket árusítókat. Egy budapesti árus interneten hirdette az illegális e-cigarettákat. A NAV munkatársai így is utolérték, és eljárást indítottak.
Az Elf Bar egy többféle ízben elérhető, nikotinos vagy nikotinmentes folyadékkal feltöltött, akkumulátoros, dohányzást imitáló eszköz, árusítása Magyarországon illegális. Bár a tavalyi országos ellenőrzés-sorozat után az internetes hirdetések szinte teljesen megszűntek, idén a NAV revizorai mégis egy olyan hirdető nyomára bukkantak, aki közösségi oldalon, nagy tételben kínálta eladásra az Elf Bart. A NAV munkatársai rendeltek tőle 10 darabot, az árut Budapesten vették át. Sőt a helyszínen az árus kocsijából újabb 220 darab Elf Bar került elő.
Az ügyben adószám nélkül végzett gazdasági tevékenység és jövedéki jogsértés miatt indítottak eljárást, és az illegális árut lefoglalták. Az illegális termékeket árusítók a jövőben is számíthatnak a NAV ellenőrzéseire. Fontos tudni, hogy aki Magyarországon engedély nélkül ilyen termékeket értékesít, az 5 millió forinttól akár 500 millió forintig terjedő bírságot kockáztat.
SAJTÓKÖZLEMÉNY
Budapest, 2023. február 23.
Az országba érkező áruk vámkezeléskor előfordul, hogy különleges, vagy veszélyes tárgyakat is találnak a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) munkatársai. Zalaegerszegen két hónap alatt két ilyen esettel is találkoztak a pénzügyőrök.
Január végén Európai Unión kívüli áruk vámkezelését kérte egy magyar cég a nagykanizsai vámudvarban. A pénzügyőrök a szállítmány átvizsgálásakor több mint száz, egyenként díszzsákba csomagolt, 72 centiméter pengehosszúságú szamurájkardot találtak. A kardok nem szerepeltek a vám-árunyilatkozaton, engedély nélkül érkeztek az országba.
Nem ez az első ilyen eset, a NAV zalai munkatársai decemberben is találtak kereskedelmi áruk közé rejtett veszélyes tárgyakat. Akkor gyermekjátékok vámkezelését kérte egy cég, de a szállítmányban csaknem ötezer sportíjászathoz használt nyílvesszőt találtak a pénzügyőrök.
Fenti tárgyak közbiztonságra veszélyes eszköznek számítanak, behozataluk csak külön engedéllyel lehetséges. A NAV elkötelezett aziránt, hogy ilyen és hasonló termékek ne kerüljenek forgalomba Magyarország, valamint az Európai Unió területén. A fegyvereket a pénzügyőrök mindkét esetben lefoglalták és büntetőeljárást indítottak.
A közleményhez tartozó fényképek és a videofelvétel médiaszerverünkről letölthetők: https://media.nav.gov.hu/media. Amely médium először használja a NAV médiaszerverét, a sajto@nav.gov.hu címre írt levélben kérhet jelszót. A filmek, fotók a NAV Facebook-oldalán is megtalálhatók: https://www.facebook.com/NAVprofil/
SAJTÓKÖZLEMÉNY
Budapest, 2023. február 17.
Postacsomagoknak álcázva, csaknem 170 millió forint értékű utánzatokat; órát, táskát, parfümöt, bébi- és felnőttruhákat próbált egy román férfi Németországba szállítani. A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) munkatársai ellenőrizték a német rendszámú autót.
Fekete fóliával körbetekert kartondobozokkal volt megpakolva egy utasokkal teli, német furgon román rendszámú utánfutója. Amikor a pénzügyőrök megállították az M5-ös autópályán, az autó sofőrje azt mondta, postacsomagokat szállít Németországba, de fuvarlevelén azok nem szerepeltek. A kockázatosnak ítélt szállítmányt tételesen átvizsgálták a járőrök. Az alaposan becsomagolt dobozokban ismert márkajelzésekre – Guess, Michael Kors, Karl Lagerfeld, Louis Vuitton – hasonlító felirattal ellátott táskák, babaruhák is voltak, és hamis Rolex karórákat, Armani, Gucci, Dior parfümöket is rejtettek a csomagok. Valamennyi terméket a védjegyek tulajdonosának engedélye nélkül hozták forgalomba. A NAV munkatársai a mintegy 170 millió forintot érő szállítmányt lefoglalták, és iparjogvédelmi jogok megsértése miatt eljárást indítottak. Szakértők szerint a hamis illatszerek, ruhaneműk és egyéb termékek az egészségre is ártalmasak lehetnek, ezért kiszűrésük különösen fontos.
SAJTÓKÖZLEMÉNY
Budapest, 2023. február 17.
A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) folyamatosan figyelemmel kíséri az online felületeket és piactereket, a vizsgálatokban több forrásból származó információk alapján keresi a megrendelési, próbavásárlási lehetőségeket is. Az ellenőrzések célja, hogy felügyeljék az adószámmal rendelkezők adásvételeit, és kiszűrjék az illegálisan értékesítőket.
Egy ilyen ellenőrzésben kezdte vizsgálni a NAV egy közösségi oldalon tűzifát hirdető vállalkozó tevékenységét. Mivel várható volt, hogy az ügyben fogyasztóvédelmi, illetve termékszármazási problémák is felmerülhetnek, a NAV előzetesen több társhatósággal is egyeztetett. Az ellenőrzést végül a NAV-revizorok és a Bevetési Igazgatóság a társhatóságokkal közösen indították.
Az adóellenőr a hirdetésben szereplő telefonszámon felhívta az eladót, aki vállalta, hogy a megrendelt 5 m3 tűzifát 250 ezer forintos vételáron leszállítja. A megrendelést, a kiszállítás időpontját és a helyszínt egy sms-üzenetben is meg kellett erősíteni.
A leegyeztetett időpontban és helyszínen két személy jelent meg egy zárt kistehergépjárművel. Az 5 m3 fáért elkérték a megbeszélt 250 ezer forintot. A pénzt a revizorok átadták, de semmilyen bizonylatot nem kaptak. Hamarosan az is kiderült, hogy az eladó az értékesítést adószám nélkül végzi.
A társhatóságokkal közös ellenőrzés ezzel még nem ért véget, az igazi meglepetés csak ezután következett. Amikor lemérték, kiderült, hogy a leszállított fa alig több mint 2,5 m3 volt. A teljes vételárért az eladó csak a megrendelt fa alig több mint felét adta volna át a vevőnek. Mivel a szállítók származást igazoló dokumentumot sem tudtak bemutatni, a tűzifa hatósági zár alá került.
Az ellenőrzésben részt vevő társhatóságok külön-külön folytatják le eljárásaikat, várható, hogy az ügyben jelentős bírságokat szabnak majd ki.
SAJTÓKÖZLEMÉNY
Budapest, 2023. február 14.
A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) adatvagyonának elemzése leplezte le egy ügyvéd adókerülő tevékenységét. Az adatbázisok összevetése után kiderült, hogy munkája után rendszeresen nem adott számlát. Ez sokba került neki: elvesztette az áfamentességét és 1,5 millió forint bírságot is be kellett fizetnie.
Az egyéni vállalkozóként dolgozó ügyvéd egyik ügyfele tett bejelentést arról, hogy nem kapott számlát a kifizetett megbízási díjról. Az ingatlan-adásvételekről az illeték kiszabása miatt a NAV-nak naprakész adatai vannak, ezért az elrendelt ellenőrzésben a NAV revizorai ezeket is átnézték.
Az ügyvéd közreműködésével lebonyolított ügyleteket összevetették a számlaadat-szolgáltatásával. A kettő közötti különbség jelentős volt. Az ügyvéd sokkal több ingatlan-adásvételnél járt el, mint amennyi számlát az ügyvédi szolgáltatásokról kibocsátott. A NAV munkatársai a korábbi megrendelőktől is számos olyan nyilatkozatot szereztek be, amelyek azt bizonyították, hogy az ügyfelek vagy nem kaptak számlát, vagy csak a valós ellenérték töredékéről.
A számlakibocsátási kötelezettség megsértése miatt az eljárásban 1,5 millió forint mulasztási bírságot szabtak ki. Az ügyvéd együttműködött, fellebbezési jogáról lemondott, és nemcsak a bírságot fizette be, de a bevallásaira is önellenőrzést nyújtott be. A korábban kataalany ügyvéd a bevételtöbblet miatt a 12 millió forintot meghaladó bevételeire a 40 százalékos különadót is önkéntesen megfizette. A legnagyobb veszteség számára az alanyi áfamentesség elvesztése volt, ez önmagában több mint 8 millió forint befizetendő áfát eredményezett.
SAJTÓKÖZLEMÉNY
Budapest, 2023. február 14.
Lépésről lépésre vezeti ügyfeleit az adóügyek megoldásához a NAV. A nav.gov.hu portálon már hozzáférhető az a tudástár, ami a különböző élethelyzetekben leggyakrabban előforduló adóügyekhez kínál érthető, tömör információkat, és egyes ügyekhez kapcsolódó, elektronikus ügyintézési felületeket is. A tájékoztatók az emberi életút főbb állomásai szerint csoportosítva, értelemszerűen mutatják be a szabályokat és segítik lépésről lépésre az adózókat.
A felület rovatai: Kezdeti évek, Diákévek, Munka, Család, Vagyonügyek, Vállalkozás, Nyugdíjas évek, Öröklés, Ügyintézési kisokos.
A NAV Adótudatossági és Közérthetőségi Programjában létrehozott útmutató felület folyamatosan bővül, követi a változásokat, hogy a legtöbbek életében előforduló adózási szituációkban könnyen eligazítsa a magánszemélyeket és az egyéni vállalkozókat.
Elérhetőség: https://nav.gov.hu/adozas-mindenkinek
SAJTÓKÖZLEMÉNY
Budapest, 2023. február 13.
A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) idén is automatikusan, külön kérés nélkül elkészíti azok szja-bevallási tervezetét, akikről munkáltatói, kifizetői adattal rendelkezik. Március 15-étől, KAÜ-azonosítóval már megnézhető az adóbevallási tervezet. Ez azok számára is elérhető, akik csak most regisztrálnak az Ügyfélkapun. Aki mégis ragaszkodik a hagyományos megoldáshoz, az idén is kérheti a NAV-tól szja-bevallási tervezetének postázását.
KAÜ-azonosítót (ügyfélkapu, elektronikus személyi igazolvány, telefonos azonosítás, arcképes azonosítás) igényelni legegyszerűbben bármelyik okmányirodában, kormányablakban lehet, de előzetes időpontfoglalással a főbb NAV-ügyfélszolgálatokon is elérhető ez a szolgáltatás. Az azonosítóval március 15-étől bárki megnézheti a saját adóbevallási tervezetét az eSZJA-oldalon.
Akinek nincs KAÜ-azonosítója, március 16-áig, adóazonosító jele és születési dátuma megadásával többféle módon is kérheti a tervezet postázását:
SAJTÓKÖZLEMÉNY
Budapest, 2023. február 13.
A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) árverésein mindig akad különleges tétel. Kivételesen úgy is fogalmazhatunk, légből kapott járműre lehet licitálni, amire még nem volt példa: a nyertes ajánlattevő egy repülővel térhet haza.
Luxusautó, szarvasmarha, fénytechnika, alkohol – sokféle kuriózum volt már a NAV árverésein, ahogy most is: egy Beechcraft Bonanza A 35 típusú repülőgépre is lehet ajánlatot tenni február 20-ától egészen 23-áig. A repülő a licitálás előtt, február 15-én tekinthető meg az esztergomi repülőtéren. Az 1949-ben készült, a levegőben 3400 órát töltött gépre 10 és fél millió forinttól indul a licit.
A repülőgép és sok egyéb más mellett újra lehet licitálni hangtechnikai termékekre is.
A tételekre ajánlatot tenni, valamint bővebben tájékozódni a NAV árverési oldalán lehet.
SAJTÓKÖZLEMÉNY
Budapest, 2023. február 9.
Egy vállalkozás az adóellenőrzés miatt tudta meg, hogy partnerei fiktív számlákkal próbálják csökkenteni fizetendő adójukat. A cég nem tartotta elfogadhatónak az alvállalkozók adóelkerülését, ő maga ösztönözte partnereit a korrekcióra. Ennek eredményeként az érintett cégek 43 millió forint kötelezettséget vallottak be önként.
A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) egyik feladata a gazdaság kiemelt, legnagyobb adóteljesítményű adózóinak kockázatelemzése és ellenőrzése. Egy ilyen adózó vizsgálatában olyan alvállalkozókra figyelt fel, akik fiktív számlák levonásával csökkentették áfafizetési kötelezettségüket. A revizorok megállapították, hogy a fővállalkozó valódi gazdasági események után számolt el költségeket, de az alvállalkozói láncban bizonylatolt és bevallott ügyletek mégis adóelkerüléssel érintettnek minősülnek, mivel az alvállalkozók fiktív számlákkal próbálták meg elkerülni az adófizetést.
A fővállalkozó szerette volna elkerülni, hogy megítélése rossz irányba változzon, ezért egyeztetett a részfeladatokat végző, másodlagos szerződő cégekkel. Kérte az alvállalkozókat, hogy könyvelésükben korrigálják a hiteltelen számlákat, és jog szerint teljesítsék adókötelezettségeiket. Az érintett társaságok mintegy 43 millió forintot vallottak és fizettek be a költségvetésbe.
A NAV a kockázatelemzéssel és ellenőrzéssel feltárt csalárd magatartást a lehető leghatékonyabb és legeredményesebb intézkedésekkel kezeli. Ha lehetséges, konzultálva, támogató fellépéssel segíti a jogkövetésre törekvő vállalkozások adóügyeit.
SAJTÓKÖZLEMÉNY
Budapest, 2023. február 8.
A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) idén is külön kérés nélkül elkészíti több millió ember személyijövedelemadó-bevallási tervezetét. A folyamat tehát automatikus, éppen ezért nem kell a kedvezményekre jogosító igazolásokat beküldeni a NAV-hoz és nem kell kérni a hivatalt a bevallás tervezetének elkészítésére sem.
Az szja-bevallási tervezet a tavaly megszerzett jövedelmekről szóló kimutatás, melyet a munkáltatók, kifizetők által év közben megadott adatokból állít össze a NAV. A hivatal kiszámítja a jövedelmet terhelő adót, számításba veszi az év közben levont adóelőleget és az év közben igénybe vett kedvezményeket. Akinek nincs KAÜ-azonosítója (például ügyfélkapu-hozzáférése), az adóbevallási tervezetének postázását március 16-án éjfélig kérheti, akár SMS-ben is. Az elkészült tervezeteket a NAV tértivevényesen május 2-áig küldi el postán az igénylőknek.
A magánszemély a munkáltatóktól, kifizetőktől 2023. január 31-ig megkapott összesített igazolásokat (22M30) a NAV által elkészített bevallási tervezet adatainak ellenőrzéséhez, illetve a 22SZJA bevallás elkészítéséhez felhasználhatja.
Azoknak, akik a tervezet adataival egyetértenek, és nem kell azt kiegészíteniük egyéb olyan adattal, amely az adókötelezettséget érinti, nem kell tenniük semmit – az egyéni vállalkozókat, az áfás magánszemélyeket és a mezőgazdasági őstermelőket kivéve, – ugyanis a tervezetből 2023. május 22-ei hatállyal automatikusan bevallás lesz.
Azoknak viszont, akik szereztek tavaly olyan jövedelmet (például ingatlan-bérbeadásból származó jövedelem), amiről a NAV-nak nincs tudomása, vagy jogosultak olyan kedvezményre – négy vagy több gyermeket nevelő anyák kedvezménye, 25 év alattiak kedvezménye, betegségek után járó személyi kedvezmény, első házasok kedvezménye, családi kedvezmény –, amit év közben nem érvényesítettek és ezt most a bevallásban egy összegben igényelnék vissza, a bevallási tervezetet maguknak kell módosítaniuk a rendelkezésükre álló igazolásaik alapján, vagy önállóan kell a bevallást elkészíteniük május 22-éig.
A kedvezményre vonatkozó igazolásokat nem kell beküldeni a NAV-hoz (mint például személyi kedvezmény vagy a magzatra érvényesíthető családi kedvezmény esetén az orvosi igazolást, illetve az első házasok kedvezményéhez a házassági anyakönyvi kivonatot), azt az adózónak kell megőriznie az elévülési idő végéig.
SAJTÓKÖZLEMÉNY
Budapest, 2023. február 7.
A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) kockázatelemzés alapján folytatott ellenőrzést egy szerszámgépek és alkatrészek értékesítésével foglalkozó egyéni vállalkozónál. A vállalkozó évek óta minimális jövedelmet vallott be, pedig bevallásaiban jelentős összegű árbevétel szerepelt.
Az adózó egyéni vállalkozása mellett egy azonos tevékenységet folytató kft. ügyvezetője is volt. A kft. és az egyéni vállalkozó azonos üzlethelyiségekben értékesítette a termékeit, úgy, hogy a két vállalkozás árukészlete nem különült el.
A NAV az üzlethelyiségekben található számítógépekről lementette a készletnyilvántartási adatokat és megállapította, hogy az árukészlet mozgása sem a kiállított számlákkal, sem az online pénztárgép szerinti bevételekkel nem volt összhangban. Gyanús volt az is, hogy a vállalkozó átadott könyvelési iratai szerint veszteségesen értékesített, azaz olcsóbban adta el a terméket, mint amennyiért beszerezte. Ez nyilvánvalóan nem lehetett célja egy vállalkozásnak.
Végül beigazolódott, hogy a bevallásokban nem a valós árbevételét tüntette fel, így becsléssel állapították meg az eltitkolt árbevétel összegét. Ez csaknem 14 millió forint adófizetési kötelezettséget eredményezett.
Az adózó – részletfizetéssel – a teljes, elmaradt összeget befizette.
SAJTÓKÖZLEMÉNY
Budapest, 2023. február 3.
Hamis volt az a több mint 23 ezer pár cipő, az az 1500 különféle márkájú ruha és parfüm, valamint a több száz Louis Vuitton ékszer, amit a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) munkatársai egy budapesti raktárépületben foglaltak le.
A NAV pénzügyőrei az egykori Ganz-gyár területén kialakított piacon ellenőriztek, ahol prémiummárkák feliratával ellátott ruházati termékekre és ékszerekre bukkantak. A különböző márkajelzésű – többek között Gucci, Hugo Boss, Dior, Burberry, Armani, Chanel – cipőkről, ruhákról és parfümökről, valamint a Louis Vuitton nyakláncokról, brossokról és napszemüvegekről a szakértők egyértelműen megállapították, hogy azok mind hamisítványok.
A NAV munkatársai a 30 millió forint értékű hamis terméket lefoglalták, és iparjogvédelmi jogok megsértése miatt eljárást indítottak.
SAJTÓKÖZLEMÉNY
Budapest, 2023. február 3.
Az Online Számla rendszer adatainak elemzése után ezúttal egy cinktömbök körbeszámlázására berendezkedett társaság akadt fenn a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) szűrőin.
A körbeszámlázásban résztvevő társaságok úgy utaztattak és számláztak országhatárokon átívelően több millió forint értékű cinket, hogy az áru a folyamat végén visszakerült az eredeti értékesítőhöz.
A NAV több, szorosan összefüggő vizsgálatban állapította meg a cink „útját”. A vizsgált időszakban a fémáru számlázása egy szlovák társaságtól indult, majd egy cseh cégen keresztül került papíron az első magyar félhez. Innen még további két magyar cég közbeiktatása után jutott el az áru a haszonhúzóként azonosított adózókhoz. Ők végül ugyanannak a szlovák társaságnak számlázták ki a cinket, ahonnan pár nappal korábban a számlázás elindult. A vizsgált időszakokban a módszer és a résztvevő társaságok ugyanazok voltak, kizárólag a haszonhúzó láncszemet cserélték.
A termék ára nagyot esett akkor, amikor az első magyar céghez számlázták ki, majd az árat több láncszemen keresztül, mesterséges árrésekkel addig növelték, hogy még ne legyen irreálisan magas, de a haszonhúzók minél nagyobb összeg után érvényesítsék az áfalevonás jogát. A haszonhúzóknak az áfát már nem kellett befizetni, hiszen az árut az Európai Közösségen belülre számlázták.
Az áru útja eltért a számlázás útjától. Sohasem került a számlákon szereplő társaságok valós birtokába, mindig külső raktárak bevonásával igyekeztek a termék mozgását, létezését igazolni, és ezzel a tényleges gazdasági tevékenység látszatát kelteni.
A NAV a fiktív számlák utáni adólevonási jogot megtagadta, és csaknem negyvenmillió forintos adóhiányt állapított meg.
SAJTÓKÖZLEMÉNY
Budapest, 2023. február 2.
Tartósan milliós nagyságrendű veszteséges működése, és az áfabevallásban lejelentett, beszállítói adatok miatt rendelte el a NAV egy zöldségkereskedő ellenőrzését.
Az adószámos magánszemély pénztárkönyve még tőkebetétek mellett is 57 millió forint negatív egyenleget mutatott. Úgy teljesítette a kiadásait, hogy arra a pénztárában lekönyvelt fedezete, árbevétele nem volt. Az eltitkolt bevétel valószínűségét alátámasztotta az is, hogy az értékesítési és beszerzési számlák összevetése alapján, a zöldségkereskedelmen elért valós haszonkulcs a duplája volt a könyvelés szerintinek.
Mivel az iratai nem a valós adókötelezettségét tükrözték, ezért a revízió becslést alkalmazott, és több, mint 70 millió forint eltitkolt bevételt állapított meg.
Ezen túlmenően bizonyították azt is, hogy négy beszállító összesen 539 készpénzfizetési számlájánál a feltüntetett zöldség- és gyümölcsértékesítéseket nem a számlakibocsátók teljesítették. A valótlan számlák elszámolása önmagában 117 millió forint áfahiányt eredményezett.
A tetemesre duzzadt, összesen 135 millió forint adóhiány megtérülésére a NAV biztosítási intézkedést rendelt el. Nyolc ingatlanra jegyeztek be végrehajtási jogot, tizenkét gépjárműre elidegenítési tilalmat, emellett bankszámlát is zároltak és készpénzt is lefoglaltak.
A zöldségkereskedő ellenőrzésének története azonban még nem itt végződött. Az adóhatósági rendszerekből az is látható volt, hogy az adóvizsgálat alatt a vállalkozó forgalma jelentősen visszaesett, ugyanakkor testvére újonnan alapított, zöldségkereskedő vállalkozásának forgalma felívelt. Az online számlaadatokból az is kitűnt, hogy a szállítókra vonatkozó problémák megmaradtak, ezért az új cégnél is NAV-eljárás indult. A korábbi intézkedéseket itt már nem kellett alkalmazni, mert a cég a jogkövetési vizsgálat megbízólevelének átvétele után, hat napon belül az összes kockázatos beszállítói számlát kivette az áfabevallásaiból, és 40 millió forintot fizetett be pótlólag a költségvetésbe. A korábbi problémák ezután megszűntek, azóta is havonta tízmilliós nagyságrendű általános forgalmi adót fizetett be, ebben az évben eddig már több mint 100 milliót.
SAJTÓKÖZLEMÉNY
Budapest, 2023. január 31.
Február közepéig mindenki megkapja a tavalyi jövedelme és az önkéntes pénztári, nyugdíj-előtakarékossági vagy nyugdíjbiztosítási befizetései után a munkáltatói, kifizetői és pénztári igazolásokat. Ezek alapján ellenőrizhető az szja-bevallási tervezet és a pénztárakba befizetett összegek után járó adó-visszatérítés összege.
Ha valakinek még nincs ügyfélkapu-hozzáférése, elektronikusan (elektronikus személyazonosító igazolvánnyal) vagy a NAV ügyfélszolgálatain és a kormányablakokban pár perc alatt regisztrálhat.
Bárki, aki KAÜ-azonosítóval rendelkezik, legkésőbb március 15-étől megnézheti saját adóbevallási tervezetét az eSZJA-oldalon.
Akinek nincs KAÜ-azonosítója, március 16-áig, adóazonosító jele és születési dátuma megadásával többféle módon is kérheti a tervezet postázását:
SAJTÓKÖZLEMÉNY
Budapest, 2023. január 27.
Többmilliós adókülönbözetet állapított meg a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) egy szállodát üzemeltető vállalkozásnál. A cég számlái egy állítólagos beázás miatt semmisültek meg.
Előzetes kockázatelemzési eljárás után kezdett vizsgálódni a NAV annál a vállalkozásnál, amely szálláshely-szolgáltatásban hasznosított szállodai szobákat. A szállodában a vendégek, – elsősorban kelet-európai országokból érkező turistacsoportok tagjai – étkezni is tudtak.
Az adóellenőrzéskor a vállalkozó beázásra hivatkozva nem tudta hiánytalanul átadni az áfa-visszaigénylésére jogosító számlákat. A vizsgálatból az is kiderült, hogy a biztosítónak a kárigényben nem jelezte, hogy a káresemény az iratokat érintette.
A bemutatott számlákat értékelve a NAV azt is megállapította, hogy a cég fiktív számlákat is beállított a könyvelésbe. A számlákat emberi erőforrás menedzsmentjéről állították ki, azonban a vizsgálat megállapította, hogy a beszámlázó cégeknek ténylegesen nem voltak recepciós, takarító, konyhai kisegítői munkát végző alkalmazottaik. Az ügyben érintett vállalkozások áfabevallási kötelezettségüknek sem tettek eleget.
A számlakibocsátók nem voltak elérhetők, iratanyaguk sem állt rendelkezésre. A vizsgálat szerint a munkát végzők korábban közvetlenül vagy munkaerő-kölcsönzéssel a szállodában dolgoztak. Az üzemeltető tehát tudott arról, hogy a munkát végzők felett a cégek rövid időn belül cserélődnek. Valamint arról is tudnia kellett, hogy a társaságok között személyi összefonódások vannak. Mindezek a körülmények adókijátszásra utaltak.
Az adózó elmulasztotta a számlakibocsátókról elérhető adatok ellenőrzését is. Az elérhető adatok alapján azt is tudnia kellett volna, hogy adókijátszás részese, de a szállodaüzemeltetés fokozott felelőssége is indokolta volna az alaposabb átvilágítást.
Az ügyben a NAV – a részben hiányzó, részben a hiteltelen bizonylatok miatt – csaknem 13 millió forint adókülönbözetet állapított meg.
Az üzleti partnerekről való tájékozódást a NAV honlapján elérhető tájékoztató megkönnyíti.
SAJTÓKÖZLEMÉNY
Budapest, 2023. január 25.
2023 januárjában egyszerűsödik a képviseleti jogok kezelése, január 28-án új adatlapot vezet be a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) az állandó meghatalmazások bejelentésére, UJEGYKE néven. Az új bejelentéssel átfogó ügycsoportokra lehet meghatalmazást adni. Egyszerűbb és gyorsabb lesz az ügyintézés, sőt az UJEGYKE már online is beadható lesz.
A változásokról a NAV honlapján tájékozódhatnak az ügyfelek. Többségüknek semmi teendője nincs, mert a NAV automatikusan átforgatja a már meglévő jogokat az új nyilvántartási rendszerbe. Külön figyelemfelhívó levelet azok kaptak az elmúlt napokban, akiknek érdemes felülvizsgálni a jogaikat.
Az átállás érdekében az eBEV-portálon január 23-án 12 órától nem lehet új képviseleti bejelentést tenni, vagy a meglévőt módosítani. A már bejelentett állandó meghatalmazásokat legkésőbb január 27-én 12 óráig lehet lezárni és jóváhagyni. Az UJEGYKE az Általános Nyomtatványkitöltő Keretprogramban (ÁNYK) január 27-én 15 órától, az ONYA-ban pedig január 30-án 8 órától válik elérhetővé. 2023. január 30-ától az állandó meghatalmazásokat online már nem az eBEV-portálon, hanem az Online Nyomtatványkitöltő Alkalmazásban (ONYA) lehet bejelenteni.
Az eBEV-portálon való bejelentés megszűnése nem gátja a képviseleti jogosultság bejelentésének, mivel a bejelentések az ÁNYK-nyomtatványon január 23. és 27. között továbbra is beadhatók, az érintett valamennyi bejelentést jóvá tudja hagyni, így egyetlen ügyfél sem kerül bizonytalan helyzetbe függőben lévő meghatalmazása miatt.
Az UJEGYKE-adatlap kialakításakor a NAV figyelembe vette a könyvelők, adószakértők hosszú évek alatt keletkezett tapasztalatait, és úgy alakította ki a nyilvántartást, hogy azon már átfogó ügycsoportokra, ügytípusokra lehet meghatalmazást adni. Az új rendszer bevezetésével egyszerűsödik az ügyintézés, nem kell külön-külön jelölni például az iratbetekintésre, lekérdezésre, adatszolgáltatásra vonatkozó jogot, sőt a NAV telefonos ügyintéző rendszerének használatára sem kell külön jogosultságot megadni, mert az az adott ügycsoportban automatikusan jár a képviselőnek. Az új képviseleti bejelentés fejlesztése során úgynevezett „okos” kitöltést valósított meg a NAV, az egyes rovatokat a megadott képviseleti jogcím vezérli. Az ONYA felületén a NAV kiajánlja a rendelkezésre álló adatokat és az adatlapot a feldolgozó szakrendszer is előzetesen ellenőrzi, csökkentve ezzel a hibalehetőségeket.
Az új jogosultságokat minden meghatalmazónak és meghatalmazottnak fontos felülvizsgálni, mivel a bejelentett állandó meghatalmazások alapvetően befolyásolják, hogy az ügyfél adott ügyében kivel tart kapcsolatot a NAV.
SAJTÓKÖZLEMÉNY
Budapest, 2023. január 24.
A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) hamisított adásvételi szerződésekre bukkant egy használtautó-kereskedő cégnél. Az ellenőrzés során csaknem 30 millió forint értékű személygépjárművet foglaltak le.
Egy külföldről behozott használtautókkal kereskedő cég értékesítéseiről számlát állított ki, a bevallásokat benyújtotta, és a számlák szerinti adókötelezettségét is megfizette, mégsem kerülte el a revizorok figyelmét. A minimális összegű bevallás, az alacsony nyereség és az ellenőrzésre bemutatott, külföldi magánszemélyekkel kötött adásvételi szerződések gyanúsak lettek az ellenőröknek.
A magyarországi forgalomba helyezés miatt elérhetők voltak a gépjárművek külföldi forgalmi engedélyei is. Mivel fennállt a gyanú, hogy az adásvételi szerződések hamisak, ezért a NAV az illetékes EU-tagállamokban működő adóhatóságok segítségét kérte. A nemzetközi együttműködés beigazolta a gyanút, hogy a kft. a külföldi forgalmi engedélyekben szereplő magánszemélyek adatait felhasználva adásvételi szerződéseket hamisított. Ezzel azt akarta igazolni, hogy az autókat nem autókereskedő cégektől, hanem közvetlenül a magánszemély tulajdonosoktól vásárolta, így akarta ugyanis csökkenteni adófizetési kötelezettségét.
A NAV az ellenőrzésben megállapította az elmaradt, befizetendő adót, és a megtérülés biztosítására gépjárműveket is lefoglalt a cégtől.
SAJTÓKÖZLEMÉNY
Budapest, 2023. január 23.
A személyi kedvezmény a személyi jövedelemadó összevont adóalapjából vehető igénybe. A háziorvosoknak, szakorvosoknak, a tavaly kiállított személyi kedvezményre jogosító igazolásokról 2023. január 31-éig kell elektronikusan adatot szolgáltatniuk a NAV-nak. A személyi kedvezményre való jogosultságot alátámasztó orvosi igazolást a magánszemélyeknek nem kell beküldeniük a NAV-hoz, azt csupán meg kell őrizniük az elévülési idő végéig.
Személyi kedvezményre az jogosult, aki a súlyos fogyatékosságnak minősülő betegségekről szóló kormányrendeletben említett betegségben szenved és erről orvosi igazolással rendelkezik, továbbá aki rokkantsági járadékban vagy fogyatékossági támogatásban részesül, ilyenkor a jogosultságot az ellátásról szóló határozattal lehet igazolni. A személyi kedvezményhez szükséges orvosi igazolást szakambulancia, kórházi osztály szakorvosa, vagy az általuk készített orvosi dokumentáció alapján a háziorvos állíthatja ki.
Az orvosi igazolás kötelező tartalmi elemei:
Azoknak az orvosoknak, szakorvosoknak, akik személyi kedvezményre jogosító igazolást állítottak ki 2022-ben, adatot kell szolgáltatniuk 2023. január 31-ig. Az adatszolgáltatáshoz szükséges K51-es nyomtatvány a K51 – Nemzeti Adó- és Vámhivatal (gov.hu) linkről letölthető, és kizárólag elektronikusan nyújtható be.
SAJTÓKÖZLEMÉNY
Budapest, 2023. január 23.
Hol intézné adóügyeit? Internetes ügyfélportálon vagy mobiltelefonos alkalmazáson? A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) kíváncsi az ügyfelek véleményére, várja a visszajelzéseket.
Az adózók visszajelzései hatással lehetnek a jövő fejlesztéseire. Hogyan intéznék legfontosabb adóügyeiket? A NAV – a honlapján –, most erről kérdezi az adózókat. Melyik a legjobb, legkézenfekvőbb csatorna ahhoz, hogy fizetési kötelezettségről, például az egészségügyi szolgáltatási járulékról vagy a gépjárműadóról értesítést kapjunk? Hogyan rendezné az esetleges hátralék befizetését? Milyen úton adná be kérelmét a NAV-nak, vagy kérne egy fontos igazolást?
A hivatal arra kíváncsi, hogy az ügyfelei milyen ügyeket intéznének online, és milyen felületet használnának erre a legszívesebben: az interneten elérhető Ügyfélportált vagy a NAV-Mobilt, a NAV applikációját? Mindkettőt vagy esetleg egyiket sem? A kérdőív olyan adóügyeket sorol fel, amelyek a legtöbb adózó életében előfordulhatnak, részei mindennapi életüknek. A most beérkező javaslatok segítik a hivatalt ügyintézői felületeinek fejlesztésében.
Fontos az is, hogy a NAV minél több visszajelzést, információt kapjon az adózók elképzeléseiről. Ha sokan nyilvánítanak véleményt, akkor a jövő megoldásai jelentősen megkönnyíthetik adóügyeik intézését.
A kérdőív a NAV honlapján, ezen a linken érhető el:
https://nav.gov.hu/oldalak/adokonzultacio-felmeres
SAJTÓKÖZLEMÉNY
Budapest, 2023. január 21.
Néhány hónapnyi nyomozás és felderítés után végleg leállt a gyártósor Debrecenben, ahol lecsapott a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) a raktárnak álcázott dohányüzemre. Az elmúlt évek legmodernebb cigarettagyártó gépsorát és 16 millió szál, illegálisan gyártott cigarettát foglalt le az akcióban részt vevő több mint 100 pénzügyőr.
Milliószámra készülhettek, de már éppen a végső csomagolásra készen álltak a legyártott cigaretták, amikor a NAV MERKUR Bevetési Egysége megérkezett. Régi, elhagyatott raktárépületben, kívülről szinte észrevehetetlenül működhettek éjjel-nappal a modern gépsorok Debrecen külterületén. Profin kiépített elektromos hálózat, rejtett levegőztető, fény- és hangszigetelés, illetve egy külön helyiségben működő, egyedi kivitelezésű aggregátor biztosította a csendes, feltűnés nélküli gyártást. A mesterien kialakított szigetelés még a telefonokat is leárnyékolta. A zsákutcában lévő nagyüzem kamerái is a zavartalan működést segíthették. A napi szinten használható, jól felszerelt és modern szabadidős helyiségek pedig az életvitelszerű bentlakásra is alkalmassá tették az üzemet. Egy mai, modern cigarettagyár legprofesszionálisabban felszerelt hasonmását üzemeltették a NAV érkezéséig.
Az engedély nélküli cigarettagyártással jelentős vagyoni hátrányt okoztak. A lefoglalt cigaretta értéke megközelíti az 1 milliárd forintot, emellett a gépsorok, az előzetes becslések szerint is több milliárd forintot érnek. A nyomozók öt ukrán állampolgárt, négy férfit és egy nőt őrizetbe vettek és gyanúsítottként kihallgatták őket.
A NAV Bűnügyi Főigazgatóságának akciója megakadályozta, hogy a cigarettagyárból a feketepiacra jussanak a szállítmányok, ugyanis alig pár hónap alatt megfékezte a nívós, ám illegális cigarettagyártást. Több mint száz nyomozó, járőr és a kommandósok közös munkájának köszönhető az illegális gyár leleplezése.
SAJTÓKÖZLEMÉNY
Budapest, 2023. január 20.
A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) az Online Számla rendszer és az áfabevallások adatai közötti eltérés alapján rendelt el ellenőrzést egy napelemparkok kivitelezését végző társaságnál. A cég megalakulása óta semmilyen adóbevallást nem nyújtott be, ezért a NAV több esetben küldött tájékoztatást a mulasztásról A vállalkozás az ellenőrzés hatására végül mintegy 74 millió forint áfát fizetett be.
Napelemparkok teljeskörű kivitelezését végzi az a kft., amely 2021 áprilisi megalakulása óta nem nyújtott be áfa- és társaságiadó-bevallást, ugyanakkor vevői és szállítói többmilliós számlákat töltöttek fel az Online Számla rendszerbe. Az ellenőrzés végül mintegy 54 millió forint adókülönbözetet és 27 millió forint adóbírságot mutatott ki.
A bevallási és fizetési fegyelem alapvető hiánya miatt, és a várható megállapítások megtérülésére a NAV több mint 80 millió forintot zárolt a cég bankszámláján. A társaság fellebbezésében arra hivatkozott, hogy csak nemrég talált könyvelőt. Pótolta az ellenőrzés időszakától eltérő időszakra vonatkozó elmaradt bevallásokat és megfizette áfatartozását is.
SAJTÓKÖZLEMÉNY
Budapest, 2023. január 20.
A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) munkatársai több mint ezer doboz adózatlan cigarettát találtak egy autószállító furgonban.
A pénzügyőrök az M5-ös autópályán ellenőrizték azt a bolgár járművet, amelynek a rakterében lévő két műanyag benzinkannában nagy mennyiségű cigarettát találtak. A kannákat az alsó részükön megvágott nyíláson keresztül rakták tele füstölnivalóval. A jármű tárolórekeszeiből, valamint a vezetőfülke ajtajára gyárilag felhelyezett burkolatok alól szintén több doboz cigaretta került elő.
A csaknem 1100 doboz, több mint kétmillió forint értékű adózatlan cigarettát lefoglalták, és költségvetési csalás elkövetésének megalapozott gyanúja miatt feljelentést tettek.
SAJTÓKÖZLEMÉNY
Budapest, 2023. január 19.
Befejeződött az utóbbi évek egyik legnagyobb magyarországi számlagyára elleni nyomozás. A nyomozati iratok csaknem 200 ezer oldalt tettek ki. A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) fővárosi nyomozóinak eredményes felderítői és vizsgálati munkájának köszönhetően a bűnszervezet 74 tagja ellen emelhetnek vádat.
Nyaralása és bűnözői karrierje is véget ért három éve a számlákra szakosodott bűnszervezet vezetőjének, amikor a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtéren a NAV nyomozói várták. A pénzügyőrök akkor két összehangolt akcióban, több mint 170 helyszínen csaptak le a budapesti számlagyár tagjaira. A nyomozók ékszereket, órákat, bankszámlákat és több luxusingatlant is zároltak, köztük a számlagyár vezetőjének csaknem kétszázmilliót érő házát is.
Több tucat, strómanok vezette céget hoztak létre, vevőiknek valódi teljesítés nélküli számlákat állítottak ki, akik így fizetendő áfájukat csökkenteni tudták. A megrendelők a fiktív szolgáltatások árát átutalták a számlagyár cégeinek, majd 12-13 százalékos jutalék fejében pénzüket visszakapták. Ezzel több, mint 1 milliárd 200 millió forintot csaltak el a költségvetésből. Az okozott kár megtérülését a bűnszervezet tagjaitól elvont, több mint 1 milliárd forint vagyon biztosítja.
A bűnszervezet tagjai akár 25 év börtönbüntetést is kaphatnak.
A NAV Közép-magyarországi Bűnügyi Igazgatóságának munkáját a MERKUR Bevetési Egység és Cappy, a szolgálati kutya is segítette. Emellett a NAV Bevetési Igazgatóságának, a NAV Bűnügyi Főigazgatóság Revizori Főosztályának, illetve Bűnügyi Információ-technológiai és Adatmentő Főosztályának kollégái is támogatták a nyomozást.
SAJTÓKÖZLEMÉNY
Budapest, 2023. január 16.
A felvételi jelentkezési határidő közeledtével fiatal nyomozók képzésére, toborzására indított kampányt a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV). Az erről szóló pár perces kisfilm összefoglalja a pénzügyőrök pályaútját, jelentős lépéseket.
A milliárdok útját, a nyomozók munkáját, az ehhez kapcsolódó egyetemi képzést népszerűsíti a NAV Bűnügyi Főigazgatóságának toborzóvideója, amelyben végzett hallgatók is szerepelnek.
A kampány célja az új jelentkezők megszólítása mellett, hogy megismertesse a hatóság munkáját, azt a részét is, amely a költségvetési csalók leleplezéséről, az adófizetők pénzének visszaszerzéséről szól.
A Nemzeti Közszolgálati Egyetem Rendészettudományi Karán (NKE-RTK) idén is várják a kitartó és tanulni vágyó fiatalok jelentkezését, akiket érdekel a bűnügy, a pénzügyi, illetve adóügyi nyomozás is. Aki az NKE-RTK szakot választja, biztosan számíthat a nyomozómentorok segítségére, majd nyomozóként dolgozhat tanulmányai után a NAV-nál.
A toborzóvideó itt érhető el: Bűnügyek, elfogások, milliárdok nyomában…irány a NAV! – YouTube vagy a NAV Facebook oldalán is megtalálható: https://www.facebook.com/NAVprofil/.
SAJTÓKÖZLEMÉNY
Budapest, 2023. január 12.
Elérhetők a friss bevallási információk a NAV honlapján, sőt, akik a NAV által elkészített bevallási tervezetük felhasználása helyett mégis maguk szeretnék elkészíteni bevallásukat, ők már hozzáférhetnek a 22SZJA bevallás webes kitöltő programjához.
Már elérhető a 22SZJA személyijövedelemadó-bevallás nyomtatványa és a kitöltéséhez szükséges felület. Azok, akik maguk készítenék el bevallásukat, már használhatják a webes kitöltő programot is, ami a legegyszerűbben a NAV eSZJA-oldaláról (https://eszja.nav.gov.hu) érhető el. Az elkészített bevallások kényelmesen, elektronikusan beküldhetők. A NAV-felület akkor is alkalmas a bevallás elkészítésére, ha valaki nem az Ügyfélkapun keresztül nyújtja be a bevallását. A papíralapú kitöltéshez szükséges üres bevallási nyomtatvány és kitöltési útmutató kinyomtatható a NAV eSZJA-oldaláról, illetve beszerezhető a NAV bármely ügyfélszolgálatán. Akiknek nem kell elektronikus kapcsolatot tartaniuk a NAV-val, továbbra is beküldhetik postán a bevallásukat.
A bevallás kitöltése jóval egyszerűbb azonban, ha a NAV szja-bevallási tervezetét veszik alapul, ami nem csak magánszemélyeknek készül. Az egyéni vállalkozóknak, a mezőgazdasági őstermelőknek és az áfafizetésre kötelezett magánszemélyeknek is készül tervezet, de esetükben ahhoz, hogy a tervezetből bevallás legyen, azt beküldés előtt mindenképpen ki kell egészíteniük a tavaly szerzett jövedelmek adataival. Az szja-bevallási és befizetési határidő egységes, valamennyi adózó számára 2023. május 22.
Bárki, aki KAÜ-azonosítóval (ügyfélkapu, elektronikus személyi igazolvány, telefonos azonosítás, arcképes azonosítás) rendelkezik, március 15-étől megnézheti saját adóbevallási tervezetét az eSZJA-oldalon.
Akinek nincs KAÜ-azonosítója, március 16-áig, adóazonosító jele és születési dátuma megadásával többféle módon is kérheti a tervezet postázását:
Az szja 1+1 százalékának felajánlásáról, a korábbi évekhez hasonlóan, idén is lehet rendelkezni elektronikusan és papíron is. A rendelkező nyilatkozat benyújtásának határideje 2023. május 22.
Az Szja-bevallási határidőket az alábbi képen tekintheti meg.
SAJTÓKÖZLEMÉNY
Budapest, 2022. december 16.
Egy gépjármű-kereskedelemmel foglalkozó vállalkozás kétszer szeretett volna egy számlát elszámolni. A történetnek mégsem büntetés lett a vége.
A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) munkatársai az Online Számla rendszer adatai alapján indítottak vizsgálatot egy gépjármű-kereskedésnél. A vállalkozás 83 millió forint áfát igényelt vissza. Az online számlaadatok részletes elemzésekor kiderült, hogy az adózó egy számlát kétszer nyújtott be. A NAV munkatársai ezután figyelmeztették az adózót: feltehetően hibázott, amikor kétszer szerette volna levonni ugyanazon számla áfatartalmát.
A vállalkozás elismerte tévedését, és önellenőrzést nyújtott be. A vizsgálat eredményes volt, a cég önként javította hibáját.
A NAV-nál összefutó rengeteg adat a jóhiszemű vállalkozásokat támogatja. A NAV ezekben az esetekben nem büntet, hanem támogatja jogkövető ügyfeleit.
SAJTÓKÖZLEMÉNY
Budapest, 2022. december 14.
Egy társaság – magát a munkaerőhiány áldozataként bemutatva – sajátos megoldást eszelt ki a közterhek enyhítésére.
A kockázatelemzés szúrta ki, hogy egy mirelit-élelmiszereket gyártó cég folyamatosan, nagy összegben fogadott be számlát egy alvállalkozótól, pontosan ugyanolyan termékek előállításáról, mint amit maga is készített. Az ügyvezető szerint azért, mert nem találtak a gyártáshoz elég embert.
A NAV rendszereiből jól látszott, hogy a számlakibocsátó alvállalkozónak nem volt a termékek gyártására alkalmas telephelye, és nem fizetett járulékot sem a nála egyszerűsített foglalkoztatottként bejelentett munkavállalók után. A gyanút erősítette, hogy a cég tulajdonosa több, korábban bedöntött, munkaerő-kölcsönzéssel foglalkozó cégben is érdekelt volt.
Az alvállalkozó ügyvezetője a papíron foglalkoztatott több száz fő közül mindössze egyetlen személyt tudott megnevezni, a saját lányát. Hogy ne kelljen áfát fizetnie, fiktív, munkaruhák beszerzéséről kiállított bizonylatokat fogadott be olyan társaságoktól, amelyek képviselői azt állították, hogy a több millió forint értékű árut ukrán magánszemélyektől vásárolták, vastag aranyláncokért cserébe.
A mirelit-élelmiszereket gyártó cég gyárában rajtaütésszerűen megjelent adóellenőrök rögzítették, hogy a céghez, illetve az alvállalkozóhoz bejelentett személyek mind a gyártó cég irányítása alatt, a cég eszközeivel és alapanyagaival, ugyanazon a gyártósoron dolgoztak. A munkavállalók nem is ismerték állítólagos foglalkoztatójukat, az alvállalkozót. A tények azt támasztották alá, hogy a valódi és egyetlen foglalkoztató maga az adózó, a gyártó cég volt.
A NAV vizsgálata nyomán több mint huszonkétmillió forint folyt be az államkasszába.
SAJTÓKÖZLEMÉNY
Budapest, 2022. december 12.
Harminc napig biztosan rács mögött kell ülnie annak a szír férfinak, akit péntek éjjel hoztak Magyarországra a hatóságok Svédországból. A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) pénzügyi nyomozói több hónapja elfogták. A 37 éves férfi júniusban bírósági meghallgatása előtt külföldre szökött. 100 milliós pénzmosás alapos gyanúja miatt kellett volna felelnie.
A NAV MERKUR Bevetési Egysége kísérte hétfőn a Kecskeméti Járásbíróságra és onnan a börtönbe a szír férfit, aki cigaretta illegális kereskedelmével foglalkozó bűnbanda tagjaként került a NAV nyomozóinak látókörébe. Mivel fennáll a szökés veszélye, illetve a bűnismétlés, elrejtőzés esélye, továbbá a pénzmosással kapcsolatos ügyben a bizonyítást is nehezítené, ha szabadlábon lenne, egyelőre harminc napig kell rács mögött ülnie a bűnözőnek.
A szír állampolgárságú férfi hosszabb ideje tartózkodott Magyarországon, de csak svéd iratokkal rendelkezik, magyarországi lakcímet és jövedelmet nem tudott igazolni.
A négy tagból álló bűnbanda ellen a NAV dél-alföldi pénzügyőrei dohánytermékek illegális kereskedelme miatt nyomoznak. Eddig több mint 60 ezer doboz magyar zárjegy nélküli cigarettát, több mint 60 kilogramm vágott dohányt és 2000 doboz Elf Bart foglaltak le a hatóságok.
Feltehetően a szír férfi volt az illegális kereskedelem szervezője és ő szállította a cigaretták nagy részét a Jász-Nagykun-Szolnok és a Bács-Kiskun megyei vevőknek.
Jelenleg 100 millió forintos pénzmosás megalapozott gyanúja miatt nyomoz a NAV, de várhatóan ez az összeg magasabb lesz. A szír férfi jelenleg ismert tetteiért – az illegális cigarettakereskedelemért és a szökésért – akár 10 év börtönbüntetést is kaphat.
SAJTÓKÖZLEMÉNY
Budapest, 2022. december 6.
Annak a diáknak, akinek a diákigazolványa október végén lejárt és nem tanul tovább, illetve nem helyezkedett el, és orvosi ellátásra más jogcímen sem jogosult, december 16-ától egészségügyi szolgáltatási járulékot kell fizetnie.
A tanulói, hallgatói jogviszony megszűnése után még október 31-éig érvényes azoknak a diákigazolványuk, akik idén nyár elején fejezték be tanulmányaikat. Ha a volt diák nem tanul tovább, illetve nem helyezkedett el – és más jogcímen sem jogosult az egészségügyi szolgáltatásra –, akkor december 16-ától (a diákigazolvány lejártát követő 46. naptól) egészségügyi szolgáltatási járulékot kell fizetnie. Ez idén havonta 8 400 forint, naponta 280 forint. A járulékfizetést a tanulónak, hallgatónak – a korábbi gyakorlattal ellentétben – nem kell bejelentenie, azt a NAV automatikusan előírja a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő adatszolgáltatása alapján.
Az egészségügyi szolgáltatási járulékot a tárgyhónapot követő hónap 12. napjáig kell befizetni. Legegyszerűbb megoldás az Ügyfélportálon keresztül pár kattintás után átutalással rendezni az összeget a NAV Egészségügyi szolgáltatási járulék beszedési számlájára, amelynek száma: 10032000-06055826. Átutaláskor a közlemény rovatban az adóazonosító jelet kell feltüntetni.
Lehetőség van arra is, hogy az egészségügyi szolgáltatási járulékot a volt diák helyett – hozzájárulásával és a NAV jóváhagyásával – más személy vagy szervezet fizesse meg.
A fizetési lehetőségekről és az igénybe vehető fizetési könnyítésekről további információ található a NAV honlapján a
· „Ki hogyan fizethet a NAV-nak?” című tájékoztatóban (Szolgáltatások/Számlaszámok) és a
· 30.2 számú Fizetési kedvezmények magánszemélyek és egyéni vállalkozók részére című információs füzetben.
SAJTÓKÖZLEMÉNY
Budapest, 2022. december 5.
Parkolóban fejtették át a gázolajat egy traktorból egy teherautóba Gyulán. A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) munkatársai ellenőrizték a járműveket és lefoglalták az üzemanyagot. Az ügyben a szabálytalanságok miatt már a katasztrófavédelem is vizsgálódik.
Magyar rendszámú kisteherautót és traktort ellenőriztek a pénzügyőrök Gyulán, egy parkolóban. A NAV munkatársainak az lett gyanús, hogy a kisteherautó mögött egy szivattyút is észrevettek. A traktor egy üzemanyagkút felől érkezett a parkolóban álló teherautóhoz, a pénzügyőrök itt ellenőrizték a két járművet.
Hamar kiderült, hogy az ellenőrzés napján a traktor a gyulai benzinkúton hatósági áron vásárolt üzemanyagot. Ezt aztán a parkolóban álló teherautóban lévő két, ezerliteres tartályba fejtették át. Az ellenőrzés adatai alapján aznap már tízszer töltötték át a mezőgazdasági vontatóból az üzemanyagot.
Mivel jelenleg az üzemanyag nem számít hatósági árasnak, ha nem a benzinkúton töltött jármű tankjának töltésére adják el, ezért az ügyben eljárás indult.
Az ellenőrzéskor az is kiderült, hogy a kisteherautónak nincsenek a veszélyes áruk szállításához szükséges eszközei, sem engedélye, ezért a NAV munkatársai értesítették a Békés Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóságot. A katasztrófavédelem helyszíni ellenőrzése több szabálytalanságot is megállapított, többek között azt is, hogy az egyik tartályból szivárgott az üzemanyag.
Az ellenőrzés megalapozott további vizsgálatokat is, ezért a pénzügyőrök a helyszínen talált csaknem 1500 liternyi üzemanyagot, a két ezerliteres tartályt, valamint a teherautót lefoglalták.
SAJTÓKÖZLEMÉNY
Budapest, 2022. november 23.
A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) kockázatelemzéssel jutott el egy webshophoz, ahol egy nemzetközi cég munkatársaitól kedvezményesen vásárolták fel a cipőket, és ezt értékesítették tovább, csaknem 18 millió forintért.
Egy neves sportmárka alkalmazottai a cég termékeiből kedvezményesen vásárolhattak. Bolti áron 30 százalékos, online 44 százalékos kedvezménnyel vehették meg a termékeket, mennyiségi korlátozás nélkül. A webshopot üzemeltető cég kitalálta, hogy az alkalmazottaktól megveszi ezeket a kedvezményesen vásárolt lábbeliket, így sokkal nagyobb haszonnal tudja továbbadni őket. Ezzel elkerülték áfa nagy részének befizetését is.
A használt termékek eladásakor ugyanis különbözeti áfát kell fizetni, ami sokkal alacsonyabb az általános adókulcsnál. A cég ezzel elérte, hogy a levonható adóját is figyelembe véve, minimálisra csökkentse a befizetendő áfát. A különbözetet megtartotta.
A NAV kockázatelemzést végzett a cégnél. Az Online Számla rendszer és az áfabevallások összevetése után gyorsan kiderült a turpisság.
Az ellenőrzéskor az is kétségessé vált, hogy a társaság önszántából megfizeti az adókülönbözetet, ezért a NAV ideiglenes biztosítási intézkedést rendelt el. Ez hatott, és a cég 18 millió forintnyi követelést fizetett meg az államháztartásnak.
SAJTÓKÖZLEMÉNY
Budapest, 2022. november 17.
A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) az Online Számla rendszer és az áfabevallások adatainak összevetésével talált anomáliát három használtautó-kereskedő cégnél. Az ellenőrzéskor csaknem 390 millió forint értékben foglaltak le haszongépjárműveket.
A NAV kockázatelemzési rendszere ellenőrzésre javasolt egy autókereskedő céget, ugyanis az Online Számla rendszer adatait az áfabevallásokkal összevetve komoly eltérés mutatkozott.
A cég a revízió hatására benyújtotta bevallásait, de tartozásait nem fizette meg. Az ellenőrzés alatt azonban képbe került két másik partnere is, akik szintén nem adtak be bevallásokat. A revizorok kiterjesztették a vizsgálatot, és mivel a három cég együttesen jelentős tartozást halmozott fel, elindult a végrehajtás is. A NAV végül 73 gépjárművet foglalt le, összesen csaknem 390 millió forint értékben.
A gépjárművek egy részét már értékesítették mintegy 100 millió forintért, de a többi lefoglalt jármű értékesítése is folyamatos.
SAJTÓKÖZLEMÉNY
Budapest, 2022. november 10.
Jogosulatlanul igényelt vissza környezetvédelmi termékdíjat egy gumieladással és -szervizzel foglalkozó cég. A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) jogkövetési vizsgálata nyomán korábbi igénylésüket nulla forintra módosították.
A vállalkozás többmillió forint környezetvédelmi termékdíjat igényelt vissza a külföldre szállított gumiabroncsok után. A NAV munkatársai az Online Számla, valamint a kockázatelemzési rendszer adatai alapján azt is vizsgálták, hogy a beszerzési láncban az adót megfizették-e. A vállalkozás nem tudta igazolni, hogy a külföldre eladott gumiabroncsok után megfizették a termékdíjat, és a kiszállítások igazolásával is gondok voltak.
A cég önellenőrzéssel a hatmillió forintos visszaigénylését nulla forintra módosította. Az ellenőrzés hosszú távon is hatásos volt: a vállalkozás által visszaigényelt környezetvédelmi termékdíj a következő negyedévekben a korábbi töredékére csökkent.
SAJTÓKÖZLEMÉNY
Budapest, 2022. november 8.
Repülőn érkeztek Hollandiából azok a csomagok, amelyekben összesen több mint 16 kilogramm, gombaspórával beoltott táptalaj volt. A hallucinogének előállítására alkalmas küldeményeket a Budapest Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtéren a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) munkatársai állították meg.
A Hollandiából postázott küldeményekről csak átvizsgáláskor derült ki, hogy gombaspórával oltott táptalajt tartalmaznak. Az ilyen talaj önmagában még nem kábítószer, de a spórákból fejlődő gomba, az LSD-hez hasonló, hallucinogén hatása miatt tiltott szernek minősül.
A csempészek a legkülönbözőbb trükkökkel igyekeznek álcázni a küldeményeket, de a pénzügyőrök komoly rutinnal, folyamatosan ellenőrzik az áruforgalmat, így csekély az esélye annak, hogy az illegális csomagok célba érnek.
A NAV munkatársai a küldeményeket lefoglalták, és kábítószer készítésének elősegítése bűncselekmény miatt feljelentést tettek a rendőrségen. Az elkövetők akár öt év börtönt is kaphatnak.
SAJTÓKÖZLEMÉNY
Budapest, 2022. november 7.
A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) munkatársai egy kamionban csaknem nyolcmillió forint értékű állatgyógyászati készítményt találtak.
Az M5-ös autópályán egy román kamiont ellenőriztek a pénzügyőrök, ami a fuvarokmányok szerint alumínium termékeket szállított. Ehhez képest a NAV munkatársai a raktérben lévő jelöletlen csomagokban nagy mennyiségű, 177 liter különféle állatgyógyászati készítményt találtak. A termékekről a sofőr semmilyen szállítási okmányt vagy egyéb dokumentumot nem tudott bemutatni. A pénzügyőrök értesítették a hatósági állatorvost, aki az árut kockázatosnak minősítette, ezért elrendelte megsemmisítésüket.
SAJTÓKÖZLEMÉNY
Budapest, 2022. október 28.
Többszereplős fiktív számlázási láncot tárt fel a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) egy fa- és építőanyag-nagykereskedőnél. A felderítésben az Online Számla rendszer adatai segítettek.
Jellemző adóelkerülési forma, amikor cégek fiktív számlákat gyártó számlázási láncolatokat hoznak létre, közvetlen beszállítójuk alá pedig további vállalkozásokat építenek be, hogy az ellenőrzést megnehezítsék. Ezek a valójában nem működő vállalkozások egyes adminisztratív kötelezettségeiket teljesítik, például rögzítik fiktív számláikat Online Számla rendszerben.
Egy fa-, építőanyag-, és szaniteráru-nagykereskedő egyéni vállalkozó is így járt el. Bevallásaiban azonban már nem tüntette fel az Online számla rendszerbe rögzített számlákat, és a felszámított adót sem fizette meg. A NAV-ellenőrzés egy többszereplős számlázási láncot tárt fel. A vállalkozó medencefóliázásról, tetőszigetelésről, PVC-fólia-vásárlásról kapott számlákat különféle társaságoktól. Ezeket továbbszámlázta.
A számlakibocsátó cégek csak papíron működtek, nem voltak alkalmazottaik, alapanyagokkal, és az értékesített termékekkel sem rendelkeztek. Az ügyvezetők strómanként jártak el mások megbízásából. A nagykereskedő a befogadott számlák ügyleteit valós teljesítés nélkül számlázta tovább, ezért a fiktív számlákkal a láncban őt követő szereplők szintén minimalizálni tudták adójukat.
A NAV a vállalkozónál csaknem 50 millió forintos adókülönbözetet állapított meg. A befogadott fiktív számlák alapján a láncban felette álló szereplők ugyancsak számíthatnak a NAV ellenőrzésére.
SAJTÓKÖZLEMÉNY
Budapest, 2022. október 26.
A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) adatvagyona alapozta meg egy ruhát és háztartási cikkeket árusító távol-keleti áruház ellenőrzését. Az előzetes jogkövetési vizsgálat tapasztalatai alapján a kiszabott bírságot és adókülönbözetet már az ellenőrzés első napján sikerült biztosítania a NAV-nak.
Az áruház ellenőrzését az indokolta, hogy online pénztárgépeikből folyamatosan érkeztek az adatok, de a vizsgált időszak egy részében a kft. vagy nulla adattartalommal, vagy egyáltalán nem nyújtott be áfabevallást.
A társaság semmilyen formában nem működött együtt az ellenőrzéssel, így a levont áfa összegét sem támasztotta alá számlákkal, de a vizsgálatról készült jegyzőkönyvet átvette. A jegyzőkönyv megállapításai hatásosak voltak, így pótlólag mégis bevallotta az online pénztárgépek adatainak megfelelő értékesítéseket az ellenőrzéssel nem érintett többi időszakra.
Az ellenőrzött magatartása és az előzetes, adatvagyonon alapuló kockázatelemzés alapján a NAV azt feltételezte, hogy az adóbírság és az adókülönbözet megfizetése veszélyben van. Ezért az ötvenkilencmillió forintnyi összeg biztosítására már az adóellenőrzés megkezdése napján a NAV végrehajtói is megjelentek. Az adózó törvényes képviselője a helyszínen több mint ötvenhétmillió forintot adott át készpénzben a NAV munkatársainak, a fennmaradó összeget pedig átutalta.
A NAV adatvagyonának elemzése ismét segítette a hivatal munkatársait, és ezúttal oda vezetett, hogy a várható követelés teljes összegét már az ellenőrzés megkezdésének napján sikerült biztosítani.
SAJTÓKÖZLEMÉNY
Budapest, 2022. október 25.
A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) munkatársai egy teherautóban több mint két tonna ismeretlen eredetű élelmiszert találtak.
A fuvarlevél szerint paradicsomot, káposztát, karfiolt, padlizsánt, körtét és más zöldséget is szállított az a Lengyelországból Budapestre tartó furgon, amit a pénzügyőrök Nagyoroszi külterületén ellenőriztek.
A szállítmányt átvizsgálva a NAV munkatársainak feltűnt, hogy a kisteherautóba pakolt árukon semmilyen élelmiszerbiztonsági jelölés nem volt, és a termékek származását sem jelölték. A sofőr elmondása szerint Krakkóban rakták fel az árut a teherautóra, de a szállítmány eredetét nem tudta dokumentummal alátámasztani.
A pénzügyőrök ezért értesítették a kormányhivatal munkatársait, akik a szállítmányt kockázatosnak minősítették, ezért elrendelték az áruk megsemmisítését.
SAJTÓKÖZLEMÉNY
Budapest, 2022. október 20.
A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) munkatársai folyamatosan figyelik az internetes kereskedelmi csatornákat. A tanévkezdéssel újra megjelentek az Elf Bart kínáló eladók a közösségi oldalakon. Az illegális, különböző ízesítésű elektronikus cigaretták komoly veszélyt jelentenek a fiatalkorúakra, mivel könnyen függőséget, sőt, akár nikotinmérgezést is okozhatnak. A NAV fokozott figyelmet fordít az árusítók kiszűrésére.
Az elmúlt hónapok folyamatos ellenőrzései és a tájékoztatás hatására jelentősen csökkent azok száma, akik vállalják a kockázatot és illegális, ízesített elektronikus dohánytermékeket árulnak. A kockázat márpedig jelentős, hiszen az adózási és jövedéki szabályok megsértése miatt a NAV által kiszabható bírság mellett, dohánytermékek engedély nélküli értékesítésekor a Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatósága akár több milliós bírsággal sújthatja az eladót.
A tanévkezdéssel ennek ellenére újra megszaporodtak az Elf Bar-hirdetések a közösségi oldalakon, erre figyeltek fel a NAV Győr-Moson-Sopron megyei ellenőrei. Felvették a kapcsolatot egy internetes hirdetővel, aki az Elf Bar mellett újdonságnak számító Lost Mary e-cigarettát is kínált.
A 235 ezer forintért rendelt, huszonöt darab Elf Bart és két Lost Maryt Budapesten adták át. A revizorok az illegális árut lefoglalták, majd adószám nélkül végzett gazdasági tevékenység és jövedéki jogsértés miatt eljárást indítottak.
Mivel az Elf Bar és a hasonló ízesített e-cigaretták árusítása nemcsak adózási, hanem egészségügyi szempontból is kockázatos, a vizsgálatok folytatódnak.
SAJTÓKÖZLEMÉNY
Budapest, 2022. október 14.
A Nemzeti Adó- és Vámhivatal munkatársai bevételeltitkolás miatt több mint 60 millió forint értékben foglaltak le készpénzt és árukészletet, valamint bankszámlát is zároltak egy távol-keleti, ruházattal és vegyeskereskedelemmel foglalkozó társaságnál.
A társaságnál már az adóhatósági rendszerek és a bevallások adatai is előrevetítették a bevételeltitkolás kockázatát. Az árbevételéhez képest minimális adót fizetett, bevallásai alapján jövedelmezősége és az alkalmazott haszonkulcsa életszerűtlenül alacsony volt. A NAV operatív revizorai egy helyszíni vizsgálaton gyűjtöttek adatokat, és kasszarovancsot is végeztek. A termékek fogyasztói árának összeírása mellett bekérték a beszerzési árakat tartalmazó számlákat is. A kettőt összevetve háromszor akkora haszonkulcs jött ki, mint amit a kft. bevallásai mutattak. Az ellenőrzéskor a kasszában megszámolt pénz az ötszöröse volt a pénztárgépben rögzített összegnek. Az üzletben már egy korábbi próbavásárlásnál sem adtak nyugtát, és akkor is lényegesen több pénz volt a kasszában, mint amit a pénztárgépbe beütöttek.
Ezek alapján a NAV adóvizsgálatot rendelt el és becsléssel állapította meg a bevallásokhoz képest elért bevétel összegét. A tényleges haszonkulcs alapján végzett számítások a vizsgált két évre 51 millió forint többletet eredményeztek, a társasság ekkora összegű bevételt titkolt el. A tízmilliós nagyságrendet elérő adóhiány és a bírság beszedésére a NAV biztosítási intézkedést rendelt el. A végrehajtók több mint 60 millió forint értékben foglaltak készpénzt, árut, és zárolták a társaság bankszámláját. Az ügyben kezdett vizsgálat véglegessé vált, a lefoglalt árukészletet jelenleg is árverezik.
SAJTÓKÖZLEMÉNY
Kockázatelemzés után kezdett vizsgálni a NAV egy vállalkozót, aki az Online Számla rendszerben nem szereplő, és valójában fiktív számlák alapján igényelt vissza áfát. Az ellenőrzés ugyanis a befogadott számlákat a tények alapján fiktívnek minősítette és 1 millió forint adóhiányt, valamint közel 500 ezer forint adóbírságot állapított meg.
A NAV rendszeresen végez kockázatelemzést a jogosulatlan áfa-visszaigénylések megakadályozására. Így került a látókörébe az az egyéni vállalkozó, aki amiatt vált gyanússá, hogy olyan számlák után próbálta levonni az áfát, amelyekről a számlák kiállítói nem tejesítettek online számlaadat-szolgáltatást.
A vitatott számlákon az adózó telephelyének aszfaltozási munkái szerepeltek. A számlákat kiállítókat a NAV már ismerte: ezek a cégek sem munkavállalókkal, sem a munkavégzéshez szükséges eszközökkel nem rendelkeztek, sőt alvállalkozóik sem voltak, tehát a munkát sem végezhették el. A NAV felszólította a vállalkozót, hogy vizsgálja felül a befogadott számláit és a bevallását, majd nyújtson be önellenőrzést. Az adózó azonban ragaszkodott ahhoz, hogy a kivitelezés rendben megtörtént, és minden megfelelt a törvényi előírásoknak. A NAV ezután adóellenőrzést indított és kiderült, hogy az egyéni vállalkozó az aszfaltozásra két ismeretlen férfinak szóban adott megbízást, akiknek már a nevére sem emlékezett. Ehhez képest a kivitelezésről három különböző vállalkozás állított ki számlát, akiket az adózó szintén nem ismert.
Az aszfaltozás ugyan valóban megtörtént, azonban egyértelműen nem a számlákat kiállítók végezték el a munkát. A revízió a számlákat fiktívnek minősítette, és 1 millió forint adóhiányt, valamint csaknem 500 ezer forint adóbírságot állapított meg. A vállalkozó a revizorok által feltárt tényállás ismeretében a megállapítást nem vitatta, és a fellebbezési jogáról is lemondott.
SAJTÓKÖZLEMÉNY
Tavaly még minden hatodik, idén már csak minden hetedik balatoni vállalkozásnál találtak valamilyen szabálytalanságot a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) munkatársai.
A nyáron a balatoni forgalom újra felélénkült, a NAV revizorai idén is ellátogattak a térség népszerű helyszíneire. Júliusban és augusztusban a vendéglátóhelyeket, a strandokon árusítókat, a nyárhoz kapcsolódó szolgáltatásokat és a szálláshelyeket ellenőrizték.
A revizorok többek között a nyugta- és számlaadást, az alkalmazottak bejelentését, az online pénztárgépek szabályos használatát és a készpénzkészlet kezelését vizsgálták, több mint 4000 alkalommal. A NAV már évek óta előre jelzi az ellenőrzéseit a honlapján, az Adótraffipax rovatban. A balatoni akcióban évek óta csökken a mulasztók aránya. Idén az összes ellenőrzés csupán 14 százaléka zárult megállapítással, 2019-ben ugyanez az arány 25 százalék volt.
A mintegy 600 mulasztás felénél online pénztágéppel kapcsolatos problémát vagy a nyugtaadás elmulasztását jegyzőkönyvezték a revizorok, 163 vállalkozó pedig nem jelentette be az alkalmazottait. 33 esetben jövedéki szabályokat sértettek a kereskedők.
A visszaeső vállalkozások magasabb, akár milliós bírságra is számíthatnak, mint például az a cég, amely az elmúlt 3 évben ötödik alkalommal mulasztotta el a nyugtaadást. Eddig mintegy 57 millió forint bírságot szabott ki a hivatal a szabálytalanságok kapcsán.
A bírság mellett egyéb szankciót is kockáztat, aki vét a szabályok ellen. Két, egyébként megbízható minősítésű vendéglátóhely a nyugtaadás elmulasztása és a be nem jelentett alkalmazottak miatt kikerült a kedvező, kiva szerinti adózásból.
A súlyosan mulasztók utólagos adóellenőrzésekre is számíthatnak.
SAJTÓKÖZLEMÉNY
Öt helyszínen összesen 18 be nem jelentett foglalkoztatottat találtak a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) munkatársai egy ellenőrzéssorozatban. A NAV a trükköző vállalkozást a korábbi vizsgálati tapasztalatok, az Online Számla rendszer adatai és a vállalkozáshoz köthető személyi kör ismertsége miatt követte nyomon, már a megalakulástól.
A cég áfaminimalizáló bevallásokat nyújtott be, ám az online számlaadatok alapján feltérképezhető volt valós működése. A NAV adataiból egyértelműen látszott, hogy a számlákat anélkül állították ki, hogy a munkák elvégzéséhez – akár ő, akár beszámlázó alvállalkozói – a szükséges személyi vagy tárgyi feltételekkel rendelkeztek volna.
A vállalkozás egy nagy múltú társaságnak is bocsátott ki jelentős összegű építőipari munkákról online számlát, melyek alapján az építőipari szolgáltatások helye pontosan meghatározható volt. Mivel a szóban forgó számlák előleg- vagy részszámlák voltak, feltételezhető volt, hogy a munkák még folyamatban vannak, ezért a helyszíni ellenőrök haladéktalanul felkeresték a felderített építkezési helyszíneket.
A NAV ellenőrei az akcióban mind az öt ellenőrzött helyszínen – többek között egy épület felújításánál, egy logisztikai csarnok építésénél és egy autószalon-bővítésnél is – találtak be nem jelentett foglalkoztatottat.
SAJTÓKÖZLEMÉNY
Csaknem 1,5 millióan kapnak levelet elektronikus tárhelyükre a Nemzeti Adó- és Vámhivataltól (NAV) a gépjárműadó második részletéről, illetve korábbi elmaradásukról. Az adó már a NAV mobilappjában is befizethető pár koppintással vagy közvetlenül a levélben található linkről.
A gépjárműadó második részletét szeptember 15-éig kell befizetni a 410-es adónemhez tartozó, 10032000-01079160 számú, NAV Belföldi gépjárműadó bevételi számlára.
Az adó rendezésére idén már két új lehetőség is van: a NAV-Mobil új fejlesztésű Gépjárműadó-menüpontjában, amivel pillanatok alatt, mobilról is befizethető a gépjárműadó.
Emellett az elektronikus levélben van egy közvetlen fizetési link is, ami a netes bankkártyás fizetést teszi lehetővé. Fontos, hogy a befizető újrakattintás nélkül várja meg a visszajelzést a fizetésről.
Ha valaki átutalással fizet, a közlemény rovatba az adószámot vagy az adóazonosító jelet kell beírni, nem a rendszámot. Ha ez elmarad, akkor a NAV nem, vagy csak késve tudja a befizetőt azonosítani.
Júliusban elindult a NAV új ügyintéző felülete, az Ügyfélportál (ÜPO) is. Itt belépéskor a felhasználó azonnal látja a NAV által nyilvántartott adatait és az adószámlája nettó egyenlegét. Ha például valakinek gépjárműadó-tartozása van, akkor azt az adószámlája lekérdezése után azonnal rendezheti is elektronikusan. Ha szeptember 15. előtt ellenőrzi az adatokat, a lekérdezési időszakot át kell állítani szeptember 15. utánra, mert a gépjárműadó második részletének összege csak így lesz látható az adószámla 410-es adónemén.
Videó: https://youtu.be/-Jb3SJ9hjKk
SAJTÓKÖZLEMÉNY
Budapest, 2022. október 5.
Tíz kismacskát mentettek meg a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) munkatársai. A cicák az M7-es autópályán, egy autó ellenőrzésekor kerültek elő.
Csomagtartóban utaztatott kiscicákat találtak a pénzügyőrök az M7-es autópályán az állatok világnapján. A pákozdi pihenőben ellenőrizték a moldáv rendszámú autószállító trélert, amely Olaszországba tartott. A román sofőr a sajátjának vallotta a macskákat, amelyeket ugyanakkor csip és útlevél nélkül szállította.
A NAV munkatársai a megtalált, különleges, szőrtelen cicákat átadták a kormányhivatal hatósági állatorvosának.
Adóváltozások 2023. II. rész – Társas vállalkozókat érintő változások
Mérlegelő magazin műsorainkat az alábbi oldalon tekintheti meg.
A pmkik.hu weboldalon munkamenet sütiket, használatot támogató sütiket és marketing célú sütiket használunk.
A hozzájáruláson alapuló sütik használatához az Ön beleegyezését kérjük, melyhez kérjük kattintson az „Elfogadom” gombra. Hozzájárulását megtagadhatja az „Elutasítom” gombra kattintással. A „Beállítások” gombra kattintással testre szabhatja a sütik használatát. A sütikről, az általuk kezelt személyes adatokról, továbbá a korábban adott hozzájárulás visszavonásáról szóló bővebb információkért kérjük olvassa el adatkezelési tájékoztatónkat.